10 wskazówek, jak dobrze wybrać firmę outsourcingową

Nie ulega wątpliwości, że outsourcing może przynieść twojej firmie ogromne korzyści, warto jednak wiedzieć, że niesie ze sobą także zagrożenia. Można je zminimalizować, o ile tylko wybierzesz odpowiednią firmę outsourcingową. Poznaj nasze wskazówki, czym się kierować, wybierając partnera, który przejmie część zadań w twojej firmie.

  1. Zastanów się, czego potrzebuje twoja firma

To pierwsze, podstawowe, ale kluczowe pytanie. Czego tak naprawdę potrzebuje twoja firma? Dopiero po ustaleniu, jakich struktur czy usług potrzebujesz, możesz zacząć szukać firmy outsourcingowej. Mają one naprawdę różne oferty, a ty potrzebujesz takiej, która idealnie wstrzeli się w twoje oczekiwania.

  1. Potraktuj outsourcing jako strategię

Dla wielu osób outsourcing to prosty sposób na znaczne cięcie kosztów prowadzenia działalności. W końcu taniej jest wynająć agencję zatrudniającą pracowników niż samodzielnie tworzyć dział HR. Warto jednak trochę zmienić myślenie i potraktować outsourcing jako strategię usprawniającą działanie firmy. Wtedy koszt przedsięwzięcia stanie się o wiele mniej istotny w stosunku do jakości usług. A oszczędności i tak będą widoczne.

  1. Znajdź opinie

To dość oczywiste. Nawet jeśli oferta i zakres usług będą ci idealnie odpowiadać, należy zdobyć informacje o firmie, którą chcesz zatrudnić. W końcu ma się ona zająć twoimi finansami/ pracownikami/ marketingiem… w zasadzie to w dużej mierze od niej może zależeć sukces twojego przedsięwzięcia. Dlatego najlepiej popytać znajomych albo po prostu poszperać w Internecie.

  1. Sprawdź wiele firm

Nawet jeśli ta pierwsza najbardziej przypadnie ci do gustu, koniecznie rozejrzyj się jeszcze za innymi ofertami i spotkaj się z kilkoma przedstawicielami. To sprawi, że poczujesz się pewniej, rozeznasz się w rynku. Taka wiedza znacznie ułatwia podejmowanie wszelkich decyzji.

  1. Referencje i doświadczenie

Nic tak nie świadczy o tym, że firma dobrze wykonuje swoje usługi, jak zadowolone głosy jej klientów. Dlatego zawsze możesz poprosić o referencje albo sprawdzić doświadczenie. Firmy zajmujące się projektowaniem stron czy copywriterzy przedstawią portfolio, podobnie agencje pracy mogą pochwalić się swoimi projektami i statystykami. Warto je dokładnie przeanalizować.

  1. Sprawdź kontakt

Nie podejmuj decyzji, zanim nie spotkasz się z przedstawicielem lub osobami, które będą zajmowały się twoim zleceniem. To bardzo ważne, czy od razu się zrozumiecie i czy rozmówcy mają podobną wizję do twojej. W końcu bardzo często firm outsourcingowe świadczą nam usługi przez całe lata. Dobrze byłoby mieć pewność, że możesz mieć zaufanie do ich pracowników i kontakt nie będzie utrudniony.

  1. Sprawdź kontakt po raz drugi

Tym razem w innym wymiarze. Po prostu sprawdź, jak szybko firma reaguje na twoje pytania, wiadomości czy telefony. Czy dostanie się do przedstawiciela nie jest zbyt trudne i czy masz możliwość umawiania spotkań na bieżąco. To przecież bardzo ważne, jeśli chcesz, by wszystko w twojej firmie działało bezproblemowo.

  1. Zwróć uwagę na profesjonalizm

Już w czasie spotkania możesz zwrócić uwagę na to, czy masz do czynienia z profesjonalistami. Możesz to poznać po kilku drobiazgach – profesjonalista cię wysłucha i przeprowadzi rzetelny, długi wywiad, by dokładnie wiedzieć czego oczekujesz. Profesjonaliści także nie od razu przedstawią ci termin realizacji i cenę – do każdego zlecenia podchodzą indywidualnie, więc to musi potrwać. Wtedy masz pewność, że usługa będzie najwyższej jakości.

  1. Specjaliści firmy

Jeśli zamierzasz skorzystać z usług firm IT czy wspierających działania marketingowe lub na przykład audytowych, koniecznie dowiedz się trochę o specjalistach, którzy te usługi wykonują. Najprawdopodobniej mają swoje profile na branżowych stronach lub portalach zrzeszających specjalistów w różnych zawodach. Z pewnością znajdziesz opinie o nich, dotrzesz do informacji o ich doświadczeniu i wykształceniu.

  1. Kontrakt przede wszystkim

Aby być pewnym, że współpraca z firmą outsourcingową będzie naprawdę owocna, warto dokładnie sprawdzić kontrakt. Nie zapomnij o dokładnym ustaleniu wysokości kar umownych. To będzie dla ciebie gwarancją, że jeśli coś pójdzie nie po twojej myśli, nie będziesz miał dużej straty.